40’lar

Bloğu okumadan önce bu şarkıyla biraz rahatlayın:

Uzun bir aradan sonra merhaba, bloğumun açılması etohum kampa kaydolmamla başlamıştı ve bu seyirde orada verilen ödevlere göre yazmaya başlamıştım. Yaz aylarından bu zamana aslında çok büyük zaman geçmemiş olmasına rağmen bu sene etohum’da çok güzel girişimler olduğunu gördüm, hani bazen benim de aklıma gelmişti, keşke yapsaydım denilecek cinsten girişimler, tabi bunların hepsine değinmeyeceğim yanlızca ilgi çekenlerini yazıp, birkaç önerimde bulunacağım.

 

Giyisicini.com : Yakın zamanda çok güzel yatırım alacaklarına inandığım, gelir modellerinin de zaman içerisinde daha sağlam olacağının sinyallerini veren bir girişim, etohum’da ilk 15’e kalmasalarda benim ilklerim arasına girmiş bir girişim. Sitenin işleyişi açısında birkaç önerim var, bunlar şöyle;

– 24 saat içerisinde giyisilerin fotoğrafları tekrardan elden geçirilip siteye konuyor, bu yöntemle muazzam bir görsel oluşsa bile kullanıcı sayısı arttıkça ve gönderilen gardıroplar fazlalaştıkça altından kalkılamaz hale gelecektir bu durum.Site microblogculuğun gardırop modeli gibi çalışacaksa hızlı olmalı, uyarı yazıları gözardı edilese bile o anda ekranda gördüğümüz işlevsellik hemen  siteye yansımalı, site daha beta aşamasında olduğu için bu gibi küçük şeylerin üzerinden kalkacaklar gibi duruyor, başlangıç aşamasında bile beni çok etkilemiş bir site, zira 2009 yılında bunu ben de düşünmüştüm whatisinmywardrobe adlı bir adresle  hemen de söylemeden edemeyeceğim 🙂

Apsiyon.com:  etohum 15’e giren apartman yönetim sistemi. Siteye daha önce girdiğimde aklıma ilk gelen Bizimkiler dizisindeki apartman yöneticisi Sabri Bey olmuştu. Neyse ana konuysa gelecek olursak daha önceden böyle bir uygulamayla karşılaşmadım zira bu uygulamayı çok  da sevdim, düşüncelerimden bir diğeri de, “adamlar hiç kimsenin el ayak basmadığı bir alanda çalışıyorlar” oldu, bu açıdan avantajları çok, çünkü pazarda internet üzerinden online site yönetim sistemi satan yok, sadece apartman ve site yöneticiliği hizmetleri satan şirketler bulunmakta. Girişim için önerilerime gelince;

– Gelir modeli tutumları açısında bedava üyeliği sadece 60 günlük sunuyorlar, sitenin ilk açılışıyla beraber 60 günlük tutum biraz nahoş duruyor, benim açımdan içeride yapılan işlemlerin seviyesine göre üyelik paketleri hazırlamaları ve bir tane de bedava üyelik opsiyonu bulundurmaları kullanımının teşviki bakımından mühim bir konu.

FoodbackApp.com: Adıyla, pazarlanabilme imkanıyla her açıdan benim ilgimi toplamış uygulamadır, duyduğumda aklıma gelen ilk şey Yelp oldu,  gerçi foodback’in amacı müşterilerin direk restorant sahiplerine görüşlerini yollayabilmesi. Neden sadece app tarafından çıkıp biraz daha site odaklı değiller diye düşünmedim değil, bunun yanında Serkan Ünsal’ın da dediği gibi mekanist bunu kopyalayabilir, bu yüzden hızlı bir şekilde biraz daha üzerine gitmekte fayda var .

Minder : Yine ilk 15’te olan bir girişim, mimik adlı ilk patentli ürünleri kas hareketleriyle bilgisayarı kullanma imkanı sağlamakta. Sunumlarda ilk aklıma gelenler Steven Hawking, Google Labs ve Gmail Motion gelmişti, hala da geliyor nedensiz yere.

– Minder’i ne kadar sosyal ağların içerisinde ve belli başlı haberlerde çıkmış olsa da, daha fazla tanınırlık ve bilinirlik sağlaması lazım, zaten yakın zamanda da bunu sağlayacaklarına inanıyorum ama 2 sene içerisinde benim bunu sadece etohumda seçilmeleriyle duymam benim açımdan ayıp. Yakında bilim.org adresinde minder hakkında bir yazı daha yazacağım, takip edebilirsiniz.

Evet bu blogda etohum 40’tan bazı girişimleri yazdım bunun yanında etohum 15’te mobil oyun için atılan adımların çok tatmin edici olduğunu da gördüm, sosyal ağlarda ve internet platformlu oyunlardan sonra artık Türkiye’den de bu pazara katmadeğer sağlayacak oyunların sinyalinin verildiğini gördüm. Bunun yanında teknoloji üretiminin artması ve bunun daha fazla dışarıya pazarlanabilir hale gelmesi de beni gayet memnun etti.

etohum 40 için şuraya : http://www.etohum.com/2012-etohum-40-girisimi

etohum 15 için buraya: http://www.etohum.com/2012-etohum-15-girisimi

Leave a Reply