Bir sorum mu var memur bey?

Binlerce yıldır süregelen insanın sorgulaması ne kadar zaman daha devam edecek derseniz, ben evren genişledikçe insanın soru sorması da bitmeyecek olarak yanıt verebilirim sanırım.

Merhaba değerli okuyucular, yine uzun bir aradan sonra bir yazı daha yazmaktayım, iş süreçlerimden ötürü odaklı bir şekilde yazı yazamamaktan biraz muzdaribim ama bu ihmalkarlığımı yakın zamanda daha çok zaman türeterek sağlayacağım sanırım.

Yazıyı okurken bunu dinleyin.


Bugün işlemek istediğim konu soru sormak, son dönemde Baba Girişim‘de adı Sorarlar olan bir proje üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Tabi bu projeyi aslında 2010 yılında devreye sokmak istesek de varolan bir sosyal ağ projemiz yüzünden zaman bulup devreye geçirememiştik, şu günlerde olacağı varmış. Sitenin Türkiye’den benzerlerine ve yatırım alanlarına da biraz değineceğim, yurt dışında bulunan örneklerine de değineceğim.

Yahoo! Answers: İlk gördüğümde, ‘yahu ne güzel düşüncedir bu’ dediğim bir soru platformuydu, gerçi geçmiş örnekleri olsa da ( experts-exchange.com ). Hala kullancıları tarafından aktif olarak kullanılan, Yahoo!’nun önemli trafik kanallarından birini oluşturduğu, Asyalılar için bile bir opsiyonu bulunan diğer Yahoo! platformlarıyla da sizi ilişkilendirerek size Yahoo! içerisinde tamamiyle bir kullanım deneyimi yaşatan soru&cevap platformu.

Quora: İlk bu isimle aslında etohum‘da Erman Taylan adlı arkadaşım sayesinde tanıştım, ona ‘Sorarlar diye bir platform açacağız, sosyal soru sorma sitesi olacak ama biraz daha kişiselleştirilmiş olacak’ örnek verirken de ‘Yahoo! Answers gibi bir şey’ dediğimde o da bana ‘Quora diye bir site var davetle alıyor şimdi çok güzel, cevap veren kişiler de gerçek profesyoneller’ dediğinde abi o davetten bana da yollar mısın demiştim. Gerçekten o gün Quora’ya davet alıp üye olduğumda bu kadarıyla karşılaşacağımı düşünememiştim. Hemen hemen aklımdaki tüm sosyal soru sorma kalıplarını adamlar zaten oturtmuştu. Aklın yolu bir derler, keza bu kişiler de zaten bu bir olan akıl yolunu tutmuşlardı.

Basit ve anlaşılır dizaynı, akıllıca sorulmuş ve öngörülü soruları ve Facebook, Twitter gibi sosyal alanlarla iyi geçinmesi ve çabuk alınan cevaplar sayesinde Quora insanların kısa sürede tercih sebebi olmuştur ve yatırım konusunda da pek zorlandıkları söylenemez. Gerçi hala konu başlıklarıyla ilişkilendirmelerde bazen sıkıntılar yaşanıyor ama şamda kayısı denir böylesine de. Sonuç olarak Quora gerçek anlamda bir soru sorma deneyimi yaşatmaktadır ve sanırım bunun bir üstü olacak soru sorma platformu ancak Çince olur 🙂

Stackoverflow: Programcılar için hazırlanmış ücretsiz olan bir soru&cevap sitesidir, basit olması aynı zamanda sizi bedava diye reklama boğmayan tercih sebebi sitelerden bir tanesidir. Quora kadar ballandıra ballandıra anlatamasam da site gayet hızlı ve anlaşılır çalışmakta, her türlü kodlama hatası ve sorunuzu buraya yazdığınızda gönüllü ve bu işin aşığı bir programcı imdadınıza yetişiyor.

Bu kadar yabancı işlerden bahsettikten sonra gelelim Türkiye’ye;

Mynet CevaplarÇıktığı zaman aslında pek de şaşırmadığım bir Mynet platformu, 2010 yılında yine aklın yolu bir mantığı işledi ve Mynet’de Yahoo! gibi soru&cevap platformu hazırladı, iyi ki de hazırladı, hala aktif ve birçok soruya cevap bulmaktalar.

Inploid: Platform düşüncesini Dragons’ Den’de yayınlamış ve başarılı şekilde yatırım almıştı, piyasada Alphan Manas’ın yeni

yatırımlarından biri olarak lanse olmaktadır. İyi ve hoş bir websitesi Quora’yı aratmıyor, düşüncelerini Quora’dan önce geliştirdiklerini söylemişler ve çıkışları da Quora’dan iki ay önceymiş, bu da çok güzel bir şey ama tabii aklın yolu bir lafını da esirgememek lazım, herkes aynı şeyi düşünebilir ve ortaya koyabilir ama fırından çıkan ürün nasıl bir şey ona bakmak lazım, Inploid’in de bu açıdan kendi avantajlarını yakalayacağına inanmaktayım.

Gelelim sitenin artılarına eksilerine, Türk girişimler için biraz daha eleştirel olmak istiyorum çünkü bazı şeyler mühim. Sitenin girişinde dil opsiyonumuzu seçtiğimizde dönen resim bannerlar dil opsiyonu değişse bile dilleri değişmiyor, bu çok büyük bir eksiktir ve hatadır, bunun düzenlenmesi gerekli, bunun yanında site gerçekten çok anlaşılır ve net bir şekilde çalışıyor, kullanıcılarının çoğunluklu olarak Türk olması soru kelimelerinin aramasında nasıl etkili oluyor aslında bunların hepsini tek tek sormam gerekli ama bu bloğu yazarken bu konu hakkında tam bir öneriyi şu şekilde yapabilirim, dil opsiyonunu ip’lere göre otomatik olarak belirlense ve sonra kullanıcıya opsiyonel olarak dil seçimi sunulsa ve buna göre de sorular önerilse daha uygun olur, dil önemli husus.

Inploid güzel bir girişim umarım uluslararası alanda da bu başarılarını perçinlerler.

Sorula: İsim açısından yine Türkiye odaklı Inploid gibi dışarıya açılamayacak bir soru sorma platformu, zaten Quora’dan eksik kaldıkları bir yan yok. Site tasarımsal olarak yine anlaşılır vaziyette, ama Türkiye şartlarında soru sormak dediğimizde elimize bir netlik kazandırmayan proje diyebiliriz, domain seçimi konusunda soru kelimesini barındıran güzel bir domain bile olsa fonetikleri açısında akılda cılız bir etki bırakmakta. Umarım istedikleri başarıya kavuşurlar.

Sorarlar: Projeyi daha önceden de belittiğim üzere 2010 yılında benim de aklıma gelmişti diyeceğim, birçok kişinin aklına bir şeyler geliyor zaten. İşin güzel kısmı Yahoo! Answers’ın dışa dönüklüğü Quora’nın basitliği ve anlaşılırlığı üzerine gideceğimiz ve yurtdışında da duyurabileceğimiz bir platformun ön ayaklarını ilk başta Türkiye’de atan bir soru platformu Sorarlar, tabii yurt dışına sorarlar adıyla çıkmayacağımız da ayrı konu, yakın zamanda onu da açıklarız.

Tasarımsal olarak siyah beyaz gidilmesinin sebebi, en basit algıyı oluşturmak, yakın zamanda yeni özellikleriyle hizmet kalitesine daha da odaklanacak olan Sorarlar kullanıcıların ürün deneyimleri ve sorularına odaklı, ana konseptte sadece bununla da kalmayıp kişilerin yaşamsal deneyimlerine  bir kaynak oluşturma hedef belirlemiş durumda.

Yazımın sonuna gelirken, yinelemek istediğim, aklın yolu birdir, hiç kimse eşsiz bir düşüncem var, onu da sadece ben biliyorum dememeli, elbet bir gün birileri de aynı şeyi düşünecek, işin asıl odaklanılması gereken kısmı bu düşünceyi önce kimin fırına verdikten sonra pişme süresini iyi ayarlayıp ayarlayamadığı durumudur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Leave a Reply