SatBaba.com Neler Oluyor 1

Merhaba değerli okular, uzun zamandır yazamamın sebebi SatBaba.com. Bu site için birinci haftadan itibaren neler olduğunu özetle yazma gibi bir görev edindim, bu süreçlerde kimlerle görüştük, kimlerle ne konuştuk ve SatBaba nedir bunları yazacağım. Rakipler büyük, bizim de çözümler büyük bu yüzden pek de sıkıntı yok.

SatBaba nedir?

SatBaba kısaca tanımlamak gerekirse; konum bazlı bir satış platformu, aynı zamanda kullanıcılarına kısa sürede kendi dükkanlarını açıp ürün eklemeleri imkanını sunan, orta ölçekli esnafı hedefleyen ve dükkanlarına gerçek müşterileri de çekmelerini amaçlayan bir platform.

 

SatBaba çıkışında neler oldu?

Site tam hazır diyemedik hiçbir zaman ama bazı konularda çok bekledik. Banka sanal poslarına başvurduktan sonra bile zaman alan bir sürecimiz oldu, sistemi anlatmamız ve karşı tarafın onaylama süreçlerinde bile yüklü bir zamanımız gitmiş oldu ve bu süreçte bazı uygulamalar da bizden önce piyasaya çıkmış oldu zaten.  Akbank‘a ilk girişimimize destek veren banka oldu, bu yüzden kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Bülten yollamalar ve tanıtım gidişatı

İlk iki hafta düşük profilli tanıtım izledik, birkaç teknoloji bloğuna bülten yolladık, arkadaşlarımıza söyledik derken 140 adet üyeye ulaştık ve günlük ortalama 21000 hit aldı site.

Eticaretmag’de güzel bir yazı çıktı Sinan Oypan‘a ilgisi için çok teşekkürler ve aynı zamanda yazıyla ilgilenen Ufuk Utaş‘a da ayrıca teşekkür ederim.

 

Bunun yanında bazı bloglara bültenimizi yollamamıza rağmen hemen hemen çıkış noktamız aynı olan girişimleri duyurup, bizim bültenimizin anahtar kelimeleriyle başka şeyleri haber yaptıklarından ötürü da ayrıca teşekkür ederiz.

Lütfen eticaretmag yazısı için linke gidiniz: http://eticaretmag.com/satbaba-com/

Olası Yatırımcı Görüşmeleri

Sanırım yatırımcı görüşmelerinin en sevdiğim kısmı eksiklerimizi rahatlıkla onlara söyleyebiliyor olmam, gerçi ne kadar çok pazarlıyor olmam gerekse de karşımdaki kişiye şöyle yapacağız böyle yapacağız diye sıkmama gerek yok, olayın nereye gidebileceğini gayet açık ve net anlatma rahatlığını olası yatırımcılarla görüşürken yaşıyorum.

Şu ana kadar 2 kişiyle görüşme yaptık, bakalım devamında bir şey olursa buradan zaten bildiriyor olurum.

Yeni Çözüm Ortağı

Ürdünlü yeni çözüm ortağımız aslında uzun bir görüşme sürecinden sonra seçtiğimiz kişi oldu.   Kendisi bizimle beraber Ürdün pazarında da nasıl hareket edebiliriz hususunda çalışacak, aynı zamanda UI/UX geliştirme konusunda da kendisiyle çalışma yürütüyor olacağız.

Genel değerlendirme, yaşadığımız problemler ve güncellemeler

Genel değerlendirmede bizim açımızdan SatBaba’nın çıkışından bu yana 100 üzerinde 70 alırız, tabi daha almamız gereken bir yol var, hedefimizi Haziran’a kadar tuttururuz gibi duruyor şimdilik. Site daha yeni, ne gibi problemler yaşandı;

1. Bazı kullanıcılarımıza aktivasyon maili gitmemiş, bu büyük sıkıntı, hallettik.

2.  Tasarım hususunda günlük kullanıcı arayışlarımızda geri bildirimler aldık ve siteyi daha güzel hale getirirsek fonksiyonlarının daha iyi açığa çıkabileceği görüşlerini aldık , bu nedenle arayüzü tamamiyle değiştirmeye karar verdik.

3. iOS uygulamamızda kayıtta Türkçe karakter problemi vardı, yeni güncelleme geliyor.

4. Site’de toplu ürün gönderme fonksiyonu yoktu, bu hafta onu bitirdik güncellemelerini yapıyoruz.

5. Kredi kartı ödemesinde Visa kartlarda ödemede problem vardı, bu da halledildi.

 

SatBaba ile ilgili gelecek yazım yaklaşık birkaç ay sonra olacak bu süreçler içerisinde bazı ilanlama siteleri hakkında yazımı artık derleyip size sunacağım.

 

Leave a Reply