Web sitelerinde isim seçimi

Merhaba biri beni sustursun okuyucuları, yazılarımın seyri az da olsa sizlere bir şeyler yazmak ve bu bloğu boş koymamak hoşuma gitmekte. Bu yazım internet işletmelerinin domain adı seçimleri ve buna nazaran yapılan tanıtımların etkisi hakkında bir yazı olacak. Bunun yanında varolan gittigidiyor.com, sahibiden.com gibi satış siteleriyle ilgili yazı dizim de yolda.

Yazıyı okurken dinlersiniz

Guild Of Mute Assasins by Clutch on Grooveshark
Milyonlarca domain adından bir tanesi olmak ve görünür olabilmek, aynı zamanda hatırlanabilir olmak sanırım hepimizin hayalleri arasında. Bir domain adı seçilirken en çok dikkat edilen hususlar günümüzde arama motorlarının belirlediği derecelendirme sistemleri, eskiden olsa sitenizin ismine google bile deseniz bunu denetleyecek bir standart olmadığı için reklama daha çok yoğunlaşırdınız ama şimdi işin şekli biraz daha değişik. Yeni nesil internet kullancıları ne kadar çok neyi aradığını bilse bile, isim seçerken aklımızı farklı bir şeye yönelmemesi lazım. Örnek vermek gerekirse Flickr dendiğinde ilk akla gelen şey Flicker olması ya da eski haliyle Twittr dendiğinde ilk akla gelen şey Twitter olması gibi. Zaten bu şirketler de bu karmaşıklığı daha sonradan farkederek var olan domainlerine kavuşmuşlardır. İnternet domaini seçerken ve seçtikten sonra;

  1.  Hatırlanması kolay ve olabildiğince kısa domainlere odaklanın. Bunu yaparken anahtar kelimeler bularak bir liste yapmanız faydalı olur.
  2. Türkçe karakterleri şu an için aklınızdan çıkarın. Aklınıza Ciceksepeti.com gelebilir, istisnalar kaideyi bozmaz.
  3. Trendleri takip ederek zaman harcamayın çünkü Türkiye’desiniz ve iki tane harfi ardı ardına yazdığınız zaman hiçbir Türkçe kelime daha anlaşılır olmayacaktır. Örnek vermek gerekirse  Startup Labs’in yeni ve başlamadan ipini çekeceği Zaarly klonu Vaarmi gibi.
  4. Domain ismi duyulduğu anda ne gibi bir şey yapılabileceği tahmin edilebilinsin. Başında açıkladığım gibi Google, Zappos ya da Amazon gibi markalar bu işlerde öncü oldukları için bu kategoriye girmiyorlar.
  5. Sitenizin isim haklarını daha sonraları kullanım hakları sıkıntısı çekmemek için kesin satın alın bu ne kadar fiyata mal olsa bile.
  6. Rakam kullanmayın veya kullanacaksanız sitenizin ismini iki türlü de satın alın Çin’de değilsiniz Türkiye’desiniz. Örnek: Rock724.com Rockyediyirmidort.com

Domain seçerken bu aşamaları göz önünde bulundurmanız mantıklı olan şey, yoksa experts-exchange.com’un hikayesi gibi olmanız işten bile değil. 1996 yılında kurulmuş olan şirket internet üzerinden kişilerin bir uzmana soru sor mantığıyla hizmet vermektedir ama ilk domain adı expertsexchange.com o dönemde tam Türkçe karşılığı uzman seks değişimi ile ilişkilendiği için sonradan bırakılmış, iyi ki de bırakılmış. Şirket 2001 yılında battı, tabii düşündüğünüz gibi ismi expertsexchange.com diye batmadı ama yine de dönemin en komik seçilmiş ve yanlış algılanmış domainleri arasına  en üst sırada girmeyi başarmıştı bile, işin komik yanı bu domain seçimi markanın oluşumu için de onlara büyük güçlük yaratmış. Site şu anda experts-exchange.com domain adresiyle yayında, battıktan sonra 2006’ya kadar normalleşme süreçleri devam etti.

Hepimizin girişimleri  ve bulduğumuz isimler kendimize çok değerli olsa da bazen dışarıdan bakan birisi için anlamsız gelebilir ve çoğunlukla da bu dışarıdan bakan kişi sayısı sizin ikna ettiğiniz kişi sayısından fazla olacaktır, bu yüzden işinizin ismini seçerken ince eleyip sık dokumanızı tavsiye ederim.

Not: Şu günlerde Çince karakterlerin seslerinin latince okunuşlarıyla (pinyin) domainlere yoğunlaşırsanız zararlı çıkmazsınız.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Leave a Reply