Yırttık Abicim Yırttık!

Değerli okurlar yakın bir zaman önce  hayatımda birkaç değişiklik oldu ve başka bir memleket olan Kanada’ya göçtüm, uzun bir aradan sonra yazamıyorum geyiğini geçtikten sonra gerçek manada bu bloğa neden başladığımı gecenin bir saatinde sorguladım ve kendi kendime cevabım da bence bir şeyler yazmalısın oldu. Tabii ki müziği de ihmal etmeyelim bu bloğu okurken.

Türkiye’de yeni dönem girişimcilik dendiği zaman aklıma aslında 1999 yılında başlamış olan Ayrılsak da Beraberiz adlı dizinin şahane karakteri Feridun Bitir gelir. Feridun Bitir’i  hatırlarmısınız bilmem ama biraz tarif edeyim size; kendisi hani hep bir şeyler yapmaya çalışan ama her zaman baltayı taşa vuran, biraz parası olsa yırtabileceğini düşünen ve her anında ” Teo yırttık abicim, yırttık! ” diye haykıran, para meseleleri yüzünden mafya babası Dijital Binali Abi ile arasında ”iki gözünün yağında yumurta kırayım” gibi diyaloglar geçen, girişimciliğin hası bir karakterdi. Açıkcası bu karakterin çabası sanırım şu anda bile olsa parmakla gösterilebilecek türdendi.

Doğru zaman ne zaman (Abi bizim ülkede GARAJ yok?)

Öncelikle Garaj denen manasız zırvayı bir yana bırakırsak, bizim memlekette bu işleri yapabileceğiniz baya gerekli, gereksiz yer mevcut,  bu yüzden garaj denen şeyi bizim gibi bir memlekette söylersek sadece gülünç olunur, garajın sadece bir konsept olduğunu söyleyenlere ise kulak asmıyorum, asamıyorum ve uzun bir süre kulak asmayacağım çünkü gayet manasız. Elalemin ceketiyle hovardalığa gidilmez.

Neyse ana konuya gelecek olursam, para yok, bir şey yapamıyoruz, Türkiye’de değil Amerika’da olsak böyle olmazdı, abi yok öyle olmadı da şöyle oldu gibi bahanelere gerek yok. Amerika’da değil Türkiye’desiniz ve şartlar da gayet şık. Yolunuzu açacak her zaman birileri var. Bazen küçük gibi gözükse de size mantıklı gelen fikrinize başlamak için tereddüt etmeyin, eğer yaptığınız şeyde başarabileceğinizi düşünüyorsanız adımınızı atın, başarabileceğinizi düşündüğünüz an başlamak için en doğru zamandır ve emin olun siz yapacağınız işten eminseniz çevreniz de emindir ve hiç beklemediğiniz kadar desteği göreceğinizi garanti edebilirim.

En iyisinin olmadığını bilmek

Yapacağınız işe başlama kararı aldıktan sonra ucunu bucağını düzeltmekle zaman kaybetmeyin, yaptığınız işin her halükarda bir şeyi her zaman eksik olacak ve en iyisi hiçbir zaman olmayacak, bu yüzden kendinizi fazla yormayın ve çevrenizden gelen dandik dundik seslere de kafanızı patlatmayın, gayet büyük zaman kaybı.

Hata ve zaman ilişkisi (Mühim Konu)

Tüm mükemmel dahiler bile şahane hataları sonucunda büyük buluşlar bulmuşlar, mulmuşlar. Evet bulmuşlar ama şartlar ve koşullar da önemli bu konuda. Yani zamanınızı hata yapsam da yanıma kar kalır öğrenmiş olurum diye düşünerek geçirmeyin. Tekrarlayarak yaptığınız her hatanın size zaman kaybından başka bir dönüşü olmayacağını düşünerek bu hatayı yapın. Zaman kaybetmek gerçekten dinamik olduğunuz zamanlarda sizi yormayan ama sonraları sizi delicesine yoran temel elementlerden biri olacaktır. Hata yapıyorsanız kısa süreli hatalar yapın ve her kusurunuzu düzeltmek için de zaman kaybetmeyin.

Devam etmek ya da etmemek işte bütün mesele bu

Hepimiz girişimlerimizde küçük ya da büyük olsun engellerle karşılaşıyoruz gibi hissediyoruzdur, amacım para kaybettiğiniz bir işe devam edin diye teşvik etmek değil ama devam etmek eğer yapacak başka işiniz yoksa her zaman hiç hareket etmemekten daha iyidir, tabii bunu zamanla doğru orantılarsanız ve kayıplarınız da artıyorsa, bu devam etme hadisesi size pek bir fayda sağlamayacaktır. Yani yine olay zaman kaybetmeme döngüsüne geri dönüyor. Bunun yanında yeni bir fikriniz de yoksa profesyonel hayatta iş aramanızı tavsiye ederim. Kös kös durmaktansa yetilerinizi gidip başka yerde parlatmak sizin için bir süreliğine daha faydalı olacaktır, zaten başka da çaremiz yok görünüyor.

Denk gelebilmek ve yapamamayı kabul etmek

Hepimiz ultra egolarımızla her işi beceren dahiler olmak isteyebiliriz ya da dönemin icadını bulan çılgın mucit olmak da isteyebiliriz, kim istemez ki bunu değil mi? Denk gelmek ve anları değerlendirmek bir işin başarısında en önemli işlevler arasında. Sizlere doğru yer ve doğru zamanda bulunun demesem de anları kollamak ve doğayı anlayabilmek yapacağınız işte sizi ön sıralara koyacaktır. Eğer bunu hala anlayamadım deyip kişisel gelişim kitaplarında zaman nasıl yönetilir satırlarını okuyorsanız sizleri yine profesyonel hayatta başkalarının işlerini yapmaya gitmenizi öneririm. Çünkü yapmaya çalıştığınız iş ne ise, o işi yapamayacağınızı kabul etmeniz  sizin için başarılı bir davranış olacaktır, ta ki yeni fikrinizde yapabileceğiniz şeylerin garantörü siz olana kadar.

Feridun Bitir hiçbir bölümde yırtmadı, Türiye’de yaşadığından ve şartların kötü olduğundan değil sadece yırtamadığı için yırtmadı ama hiç de yılmadı. Bazen yırtamayacağını ve Türkiye’nin dört bir yanının GARAJLARLA çevrili olmadığını bilmek daha iyidir. Belki de Türkiye’nin şartları ve GARAJSIZLIK sizlere hiçbir diyarın bilmediği ve hiç kimsenin keşfetmediği yeni bir perspektif kazandırır, ne dersiniz?

 

Leave a Reply